Europski dan jezika 2021

Autor: Tihana Mudrovčić, 8. 10. 2021.

Na inicijativu Vijeća Europe, još od 2001.godine  26.rujna obilježava se Europski dan jezika.

U svrhu promicanja višejezičnosti, diljem Europe održavaju se raznovrsne aktivnosti i projekti. Naša škola također je bila dio toga.

Učenici Tehničke škole Ruđera Boškovića sa svojim nastavnicama Tihanom Mudrovčić, Mirelom Dobutović, Sandrom Šimunović, Marijom  Pavić ,Željkom Golek, te nastavnikom Krunoslavom Šimunovićem na prigodan način obilježili su Europski dan jezika.

Uz materijale postavljene u školskom holu, te kratke radionice i kvizove na nastavnim satima, učenici su također bili dio eTwinning projekta pod nazivom "We celebrate European Day of Languages", kao i dio projekta pod vodstvom Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca i Srednje strukovne škole Vinkovci pod nazivom " Small countries with big hearts/ Kleine Länder mit großen Herzen".

*U etwinning projektu učenici su tako izrađivali razglednice na stranom jeziku, digitalne plakate na temu tolerancije, mira i raznolikosti, te snimali kratke video zapise gdje su izgovarali najduže riječi na materinjem i drugim europskim jezicima. Vrhunac projekta obilježio je i Kahoot kviz na teamu europskih jezika. Ovim kratkim prijektom učenici su pokazali veliku kreativnost i odlično snalaženje u upotrebi različitih digtanih alata.

*U dijelu projekta pod vodstvom Ekonomske i trgovače škole Ivana Domca i Srednje strukovne škole Vinkovci naši učenici imali su zadatak predstaviti jednu malu europsku zemlju. Učenici su izabrali Belgiju, te su uz svje vršnjake iz ostalih škola Vukovarsko-Srijemske županije , 24.rujna na vinkovačkom Korzu predstavili kulturu i tradiciju Belgije kroz kvizove, prezentacije i naravno specijalitete poput belgijskih pralina i vafla. Cijeli događaj popraćen je kratkim video zapisom koje su načinili učenici Ekonomske škole.

Video se nalazi na sljedećoj poveznici : https://carnet-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/tihana_mudrovcic_skole_hr/EVJaSIF8BHFApLgLAYmxY00BONT8-_BS7_V-d0qCB7VmUg?e=in6nfg

Također, u planu je i obliježavanje EDJ i u dječjem vrtiću Cvjetnjak uz pomoć materijala i video zapisa na njemačkom jeziku koje su osmislile učenice 4. razreda naše škole. Zbog epidemioloških mjera, provođenje uživo nažalost nije moguće.

Fotografije možete pogledati u galeriji:)

Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci / Stanka Vraza 15, HR-32100 Vinkovci / www.ss-tehnicka-rboskovica-vk.skole.hr / tsvk@ss-tehnicka-rboskovica-vk.skole.hr